כתבה: נעמי באב"ד                                                 תמוז תשס"ג

 

נא להכיר:    תנועת שושנת הגליל

 

תנועת 'שושנת הגליל' היא קהילה חמה ואוהבת, שהחליטה בשנת 1990 לצאת למסע מופלא כדי 'לשנות ולהשתנות'. לשנות את עצמה ובכך גם להשפיע על סביבתה.    תוך כדי מסעה מנסה  הקהיליה ליצור את תרבות הכאן והעכשיו שהיא מכנה בשם: תרבות 'שושנת האור'.  היא רואה תרבות זו כניצוץ השמיני, או כמדרגה השמינית באוצר היצירה העברית המתהווה לנצח.

ואכן, מדרגה נעלמה זו, המדרגה השמינית  שאותה שואפת היא לגלות - שבע מדרגות קדמו לה, שבע אבני דרך, מהן ינקה ושורשיהן סייעו לה בהתפתחותה, ואלו הן: התנכ"ית, התלמודית, ההגותית, הקבלית, ההלכתית, ההשכלתית, הציונית. 'אבא ואמא  שלנו' יצרו עבור האומה את תרבות הציונות, ואנחנו בני הקהילה המתחדשת מעניקים לה ולילדינו את תרבות 'שושנת האור'. מנסים אנו תחילה להיות אור לעצמנו לפני שבכלל נתחיל  לחשוב על היותנו אור לגויים.

ומדוע קוראים לתנועה בשם: 'שושנת הגליל'?

כי היא יונקת מ'שושנת שיר השירים' המשוררת את שירת האהבה, והשושנה,הרי, מסמלת את כנסת ישראל.

ותשאלו: ומדוע 'גליל'? כי על פי אמונת חז"ל תתחיל גאולתה של ישראל בגליל. 'שושנת הגליל' היא הגוף, תרבות 'שושנת האור' - הנשמה. 

לכן שואפים אנחנו להקים שורה של מרכזים רוחניים, המחברים בין גוף ונשמה, בארץ ובעולם. תחילתם בגליל, בכינרת, בקיבוץ חוקוק וליד הר חבקוק.

כן, היה זה חבקוק הנביא שניבא כי 'צדיק באמונתו יחיה' ואף 'אם יתמהמה חכה-לו כי בוא יבוא לא יאחר'.

תרבות  שושנת האור היא תרבות הוליסטית, יצירתית, אומנותית ומתחדשת; תרבות של חסד, חמלה ועוצמת-הרכות, המנסה לחבר בין האישיות (האגו) ובין הנשמה על כל רבדיה.

היא רואה עצמה כתרבות של שיח, של 'כיף-יה' במקום כפיה, של 'לב אחד - עם מגוון של אי-הסכמות'.

תרבות זו מעצימה את 'הקהיליה השוויונית המעגלית' ולא את זו 'ההיררכית המעמדית', מנסה ליצור גשר בין קדם לקידמה, בין הנגלה והנסתר, ולהקים משכן לאל שישכון בתוכנו, בנשמתנו,  ונתחבר אליו ישירות ללא מתווכים.

תרבות 'שושנת האור' היא תרבות לאומית, אוניברסלית, ורב לאומית. יצירה משותפת לנו בני אנוש ולעולמות העליונים.

הפעילות בשושנה נעשית בשלושה מעגלים משלימים. האחד: כנסים רבי משתתפים, טיולים וסדנאות, בהם 'השושנים' נפגשים ומתוודעים למשפחה המורחבת, לקהיליה. המעגל השני אלו יוזמות למען החברה הישראלית בכללותה, כמו פסטיבל 'אהבה לכינרת ולנו'. המעגל השלישי בא לידי ביטוי בקבוצות קטנות, בעבודה אישית, עמוקה ואינטימית. הכנסים נערכים לחופי הכינרת, בקבוץ חוקוק, ליד הר חבקוק, ב'בית הסופר' בתל-אביב וברחבי הארץ. הפעילות בקבוצות קטנות נעשית במספר מרכזים: 'יהוד', ראשון-לציון, 'נטעים', 'חולון', 'הוד השרון' ו'קיבוץ חוקוק'.
תנועת 'שושנת הגליל' איננה רק חממה ליצירת רעיונות חדשים, 'מקום' להפריה הדדית ומימוש הפוטנציאל הרוחני,ההוליסטי והיצירתי של כל אחד מאתנו, אלא מהווה גם 'הרפתקה': יציאה משותפת אל הלא-נודע כדי להשתחרר מכבלי הגלות הרוחנית - ולהאיר לנו את הדרך לקראת הגאולה המיוחלת, לקראת גילוי השכינה והנבואה. כל זאת - כדי ליצור חברה בריאה שמממשת את הרז הייחודי שלה במשפחת העמים.
איך עושים זאת? כל מיפגש הוא בבחינת התנסות ויצירה חדשה. כל יום מגלים מחדש, וממשיכים בדרך המופלאה של מימוש סוד-החיים של ה'יחיד והיחד', ובאמונה העזה שהעולם מתעלה ומתקדם לקראת הטוב הנצחי שכולנו שותפים ליצירתו.

 

תנועת שושנת הגליל, קיבוץ חוקוק, ד.נ. דרום הגולן 12355

טל:6799836 04, פקס:6712852 04

e-mail:naomi@hakukind.co.il

 

חזרה לדף של שושנת הגליל

חזרה לדף הבית של אשר שלאין