הבלתי מושלמים - חשיבה משחררת

אני תוהה כמה מהכעס שלנו על עצמנו ועל אחרים היינו יכולים להפיג, אילו רק השלמנו עם זה שבני אדם אינם מושלמים.  בעניין הזה חשובה במיוחד העובדה שהיכולת של אנשים ונשים "להיות טובים" שונה מאדם לאדם.

אמנם חשוב לנו לראות כל יחיד כאחראי לרמת התפקוד הבין-אישי והמוסרי שלו - אך בעובדה, היכולת לשאת באחריות כזו במידה משביעת-רצון אינה מחולקת בשווה - לא לכל אחד ניתנו ההזדמנויות לעצב אופי וכישורים שיתבטאו בהתנהגות שיש בה פחות טעויות ועוולות ויותר חכמה וחסד.

אינני מאמין שיש מישהו מושלם מבחינה זו, ולעומת זאת קשה למצוא מישהו הנעדר לחלוטין התחשבות באחרים.  בני אדם שאנו פוגשים במסגרות של משפחה, לימודים, עבודה, עסקים, ארגונים, חברויות, נסיעות, בילויים - מחולקים בין רמות שונות של תפקוד. אולי אין מי שנקי מפגמים, אך רובנו "הפגום" צריכים להביט על עצמנו ועל זולתנו בחסד והתחשבות.

לפעמים מתמלאים בכעס נוכח מעשה או אמירה - או דווקא ההימנעות מהם - שאינם הוגנים, שפוגעים ללא צורך, שגורמים נזק - לפעמים די גדול.  כעס - זו תגובה נורמלית; לפעמים הכעס מוליך לתוצאה מועילה, אך אולי לעתים קרובות יותר הוא יוצר נזק משלו - שהרי, כפי שאמרנו, שלמות של בני אדם אינה כל כך בנמצא.  נדמה לי שנזק עמוק יותר נגרם דווקא על ידי נטירת טינה.

אני מוצא תועלת בהסתכלות כמו מהצד על התפקוד של אחרים ובהחלט גם של עצמי, עם מחשבות כמו: "הוא (אני) לא למד די הצורך איך להיות הוגן", "היא (אני) לא גייסה די חוכמה לפני שהגיבה", "הכעס מפריע להם (לי) לראות את כל הצדדים", "ממלא אותו (אותי) רעיון שמפריע לו להקשיב לאפשרויות אחרות", "היא (אני) נוהגת בחשדנות מעליבה ואפילו לא מרגישה בזה", "הוא לא למד איך לעצור תגובה עצבנית", "יש בנסיבות או באירועים משהו ש'לחץ לה (לי) על כפתור' רגיש", "אשתו הכניסה את עצמה למשבצת של אמא שלו...", "באותו רגע דווקא פעלו זכרונות מזמן אחר", "הוא כועס לא בגלל העניין הנדון אלא על רקע אחר", "קשה לה (לי) לקבל שהצדק לא אִתָּה (אתי)" ("ואולי דווקא יש אצל הזולת איזה צדק שבו לא התחשבתי?"), "הוא (אני) מבין מה צריך אבל קשה לו (לי) לוותר", "טוב, אז זאת רמת התפקוד שהם (שאני) משיגים, כמה חבל!"

זה לא בהכרח מוליך אותי לוותר על זכות שאני חושב שיש לי - אבל אני יוצא עם הרבה פחות טינה. וחשוב להזכיר: אני חושב ככה גם על המעשים והמחדלים שלי, שאני גם לוקח עליהם אחריות ומנסה לתקן או לפצות על טעויות ועוולות שעשיתי.

אני מציע למי שדברים אלה מתקבלים על דעתו, וטרם ניסה את הדרך הזאת, שינסה.

בנוסף לזה, היות ואני בטוח שיש טעויות ופגמים גם ברעיונות שלי כאן - אני מבקש להעיר לי ולעזור לי לשפר את דרכיי.

אשר שלאין

<p               תשרי תשס"ד    אוקטובר  2003     

 

לדף הבית של אשר