תקציר לסדנה (שעה וחצי) עבור הכינוס "הדרה-שייכות-תשוקה”

(סדנה זו לא נבחרה להיכלל בתכנית הכנס)    

 

התיאטרון של התנסות בדיעה מנוגדת

אשר שלאין

תנועת "שושנת הגליל"

 

סדנה זו אמורה לתת למשתתף בה חוויה כפולה:

·       באופן זמני, המשתתף מניח בצד את עמדתו, מקשיב ולומד דיעה מנוגדת לשלו - עד כדי יכולת לייצגה היטב בפני אחרים;

·       הזולת המתנגד מצידו מעניק הקשבה למשתתף, והמשתתף גם יוכל לצפות בו, כאשר זה מביע תמיכה נאותה בדעתו.

את החוויה הזאת יהיה אפשר להכליל לעוד שטחי מחלוקת, אולי גם חשובים יותר, ששם, ברגיל, אדם מסכם לעצמו דעה, אולי מבלי לתת משקל לאפשרויות המועלות על ידי אחרים, ומצידו הוא אולי גם רגיל להתיאש מכך שאחרים חשובים לו יבינו כראוי את דעתו.

 

בתחילת המפגש מקבלים המשתתפים דפים שעליהם מודפסים זוגות, כל אחד, של דעה מול ניגודה. המשתתפים מוזמנים לזהות ולסמן, כל אחד על התדפיס שבידו, את הדעות שיש לו בהן תמיכה נחרצת ומנוגדת לדעה ההפוכה; לא יסומן זוג דעות שלגביו האדם אינו פוסק לכאן או לכאן.

לאחר מכן יהיה בירור לזיהוי אותם הענינים שיש משתתפים במקום, החלוקים בהם בבירור. לאחר מכן מתקיים מהלך של סידור זוגות (או 3-4) שיש ביניהם ניגודי דעות מזוהים, באחד הנושאים.

 

בשלב זה, "אני המשתתף" מקבל הדרכה להקשיב למתנגד – לא במגמה להתווכח איתו – אלא בכוונה "ללמוד אותו" כפי ששחקן לומד דמות במחזה. במקום שאבקר את הדעה אשר לה אני מתנגד – אני אלמד "לשחק" את דעתו בדרך המשכנעת ביותר.

ובנוסף: מלבד המשימה ללמוד את דעתו של האחר, יש לי כמובן גם משימה ללַמד לאחר את דעתי שלי, כדי שהוא יוכל להציגה כראוי.

לאחר שהכל למדו כראוי את תפקידיהם החדשים, תיפתח "הצגת תיאטרון" כללית שבה כל אחד בתורו יציג כמיטב יכלתו וכוח השכנוע שלו את הדעה של חברו-יריבו.

בסוף המפגש יספרו המשתתפים על הרגשתם ועל מסקנתם ביחס לחוויה שעברו.

 

לעניין הדרה ושייכות

לעיתים הבדלי דעות מהווים סיבה להדרה. יכולת ה"כניסה לנעלי הזולת" אולי תתרום לצמצום הדרתו. ומאידך: החוויה שבעלי דעה מנוגדת לשלך הקשיבו לך בשימת-לב מוכחת, היא לרוב יקרת-מציאות ויכולה לתרום להרגשת השייכות שלך.

לעניין תשוקה

בסדנה זו העיסוק בחילוקי-דעות הוא חווייתי בעיקרו. המשתתפים מוזמנים להשתעשע עם נושא רציני, ולהזדהות עם מישהו יריב. לרבים זוהי הזדמנות להתנסות רגשית חיובית ונדירה.


לדף הבית של אשר